Φέτος η εργατική πρωτομαγιά γιορτάστηκε διαφορετικά. Οι συγκεντρώσεις των εργατικών σωματείων, κομμάτων, φεμινιστικών συλλογικοτήτων κ.α. γίνανε με λίγο κόσμο και οι συμμετέχοντες τήρησαν τα μέτρα ασφαλείας λόγω της πανδημίας του covid-19, με αποστάσεις ασφαλείας και μάσκες σε αντίθεση με την αστυνομία.
Φωτογραφίες: Γιάννος Ηλιάδης
![](https://www.pressenza.com/wp-content/uploads/2020/05/Mayday-2020-Athens-1.jpg)
![](https://www.pressenza.com/wp-content/uploads/2020/05/Mayday-2020-Athens-2.jpg)
![](https://www.pressenza.com/wp-content/uploads/2020/05/Mayday-2020-Athens-3.jpg)
![](https://www.pressenza.com/wp-content/uploads/2020/05/Mayday-2020-Athens-5.jpg)
![](https://www.pressenza.com/wp-content/uploads/2020/05/Mayday-2020-Athens-6.jpg)
![](https://www.pressenza.com/wp-content/uploads/2020/05/Mayday-2020-Athens-7.jpg)
Πανοραμικό πλάνο από την απεργιακή συγκέντρωση του ΠΑΜΕ την 1η Μάη: